Dodaj produkty podając kody
W jaki sposób dobrać pompę ciepła powietrze/woda?
Aby być w pełni zadowolonym z instalacji pompy ciepła, należy kierować się właściwym doborem urządzenia do danego budynku, a nie ceną czy marką. ale. W głównej mierze chodzi o moc grzewczą urządzenia. Jeśli jej moc będzie zbyt mała, pompa ciepła nie będzie w stanie dogrzać obiektu. W sytuacji, w której pompa ciepła ma zbyt dużą moc, może dojść do zjawiska przewymiarowania, co przełoży się na wysokie rachunki za energię. Powietrzne pompy ciepła są zyskują na popularności, ponieważ są tańsze i coraz bardziej zaawansowane technicznie. Jednak zanim wybierzesz konkretny model, najpierw upewnij się, że jego moc będzie dobrana odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego budynku.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak obliczyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną?
- W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?
- Czym jest tryb monowalentny?
- Czym jest tryb biwalentny?
- Jakie są skutki przewymiarowania pompy ciepła?
- Jak mniej więcej oszacować moc pompy ciepła potrzebną do ogrzania domu?
Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną – jak obliczyć?
Przed zakupieniem pompy ciepła w pierwszej kolejności należy określić zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Najlepiej skorzystać z profesjonalnego audytu OZC (który kosztuje kilkaset złotych) lub samodzielnie oszacować ten parametr. Druga z opcji jest jednak mniej dokładna. Lepiej więc oddać to zadanie profesjonaliście.
W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?
Warto pamiętać, że efektywność i moc pomp ciepła zmieniają się, ponieważ są zależne od temperatury powietrza, wody lub gruntu, ale i od temperatury oddawanej np. w przypadku ogrzewania podłogowego lub grzejników. Podczas doboru pompy ciepła należy zwrócić również uwagę na:
- Temperaturę zewnętrzną,
- Temperaturę na instalacji grzewczej
- Moc, którą pompa ciepła zapewni w powyższych warunkach.
Dodatkowo musisz podjąć decyzję czy pompa ciepła ma pracować w trybie monowalentnym, jako samodzielne źródło ciepła, nawet kiedy na dworze będzie siarczysty mróz, czy w trybie biwalentnym, a więc współpracując z dodatkowym źródłem ciepła.
Tryb monowalentny jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku gruntowych pomp ciepła, a tryb biwalentny najczęściej wybierany jest w przypadku powietrznych pomp ciepła.
Powietrzna pompa ciepła – praca w trybie monowalentnym
Pompy ciepła, które mają być jedynym źródłem ciepła, powinno się dobierać biorąc pod uwagę najmroźniejszy dzień. Np. w momencie, gdy podczas najmroźniejszego dnia temperatura wynosi -20 st. C, a budynek potrzebuje 10 kW energii cieplnej, wówczas można wyjść z założenia, że pompa ciepła powinna generować 10 kW. Jednak wcale nie oznacza to, że trzeba zakupić pompę ciepła o takiej mocy nominalnej. Trzeba pamiętać, że moc pompy ciepła jest labilna i zależna od wielu czynników. Więc ogólnie nie da się konkretnie stwierdzić jaką moc ma mieć pompa ciepła.
Aby dobrać pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę:
- Najniższą możliwą temperaturę, podczas której pompa ciepła ma pracować.
- Należy oszacować, jaka powinna być temperatura zasilania systemu grzewczego, w najmroźniejszym dniu. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura maksymalna wynosi 35 st. C. Biorąc pod uwagę instalację grzejnikową nową, większą, mniejszą lub zastaną, temperatura może wahać się od 40 do 55 st. C. Przykładowo zostańmy przy temperaturze 55 st. C.
- Moc grzewczą pompy ciepła.
Posiadając wszystkie dane, można przejrzeć specyfikację techniczną pompy ciepła i sprawdzić, które urządzenie jest w stanie dostarczyć 10 kW energii przy temperaturze źródła dolnego wynoszącej -20 st. C i zasilaniu w temperaturze 55 st. C. Wówczas najlepiej wybrać pompę ciepła, która będzie w stanie dostarczyć moc zbliżoną do 10 kW. Jeżeli żadna pompa ciepła nie będzie w stanie spełnić takich wymagań, lepiej zdecydować się na tryb biwalentny.
Powietrzna pompa ciepła – tryb biwalentny
Dobór powietrznej pompy ciepła pracującej z dodatkowym źródłem ogrzewania wygląda podobnie, jak w przypadku trybu monowalentnego, jednak w tej sytuacji nie bierze się pod uwagę najmroźniejszego dnia, ale umowną temperaturę zewnętrzną, przy której pompa ciepła się wyłączy, a ogrzewaniem zajmie się inne źródło ciepła.
Wartość biwalentnej temperatury jest zależna od wielu czynników np. od strefy klimatycznej. W wielu rejonach Polski biwalentna temperatura zewnętrzna będzie wahać się między -5 a -10 st. C. Poznając jej wartość, można dobrać pompę ciepła tak samo, jak w przypadku trybu monowalentnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkowe dwa elementy:
- Zamiast najzimniejszego dnia w roku, należy wykorzystać temperaturę biwalentną.
- Moc pompy ciepła może być mniejsza, ponieważ nie bierzemy pod uwagę maksymalnej mocy grzewczej dla danego budynku, ale potrzebne jest ok. 70% z tego.
Jakie są skutki przewymiarowania pompy ciepła?
Każda pompa ciepła posiada swój zakres modulacji mocy i moc nominalną. Problemem może być duży spadek efektywności urządzenia poniżej mocy minimalnej. Gdy pompa ciepła nie będzie w stanie pracować w trybie ciągłym, ponieważ obiekt nie potrzebuje takiej ilości ciepła, jaką jest w stanie wytworzyć pompa pracująca na najniższym biegu, wówczas rozpocznie się tzw. taktowanie, a więc częste włączanie i wyłączanie urządzenia. Wówczas sprawność pompy ciepła będzie bardzo niska i szybko przełoży się na jej żywotność.
Podsumowanie – jak mniej więcej oszacować moc pompy ciepła potrzebną do ogrzania domu?
Weźmy pod uwagę dom o powierzchni ok. 100 m2, którego zapotrzebowanie energetyczne wynosi 45 W/m2. Zamieszkuje go 4-osobowa rodzina. Przyjmijmy, że 1kW mocy potrzebny jest do ogrzania wody. Dom energooszczędny będzie więc potrzebował pompę ciepła o mocy:
100m2*45 W/m2 + 4*0,25 kW = 5,5 kW.
Należy jednak pamiętać, że jest to dość prosty i niezbyt dokładny szacunek. Wskazuje jednak, jaka powinna być mniej więcej moc pompy ciepła. Podczas wyboru urządzenia trzeba wziąć pod uwagę różne straty np. na długościach pętli czy buforze.
Autor: Małgorzata Buchkovska